Ето какво казват учените по този въпрос
Снимка: Shutterstock
Предишни проучвания показаха, че совите са изложени на два пъти по-висок риск от депресия от чучулигите, независимо от продължителността на съня им. Поради факта обаче, че разстройствата на настроението могат да повлияят на качеството на съня, учените не бяха сигурни на какво точно се дължи това.
Какво представлява проучването
Учени от университета на Болдър, Колорадо, института „Броуд“, Масачузетския технологичен институт и Харвардския университет проведоха мащабно изследване и установиха, че можем да намалим риска от депресия с цели 23 процента, просто като ставаме един час по-рано, пише изданието на Американската медицинска асоциация (JAMA Psychiatry).
За да достигнат до тези изводи, специалистите са направили детайлен анализ на данните за здравословното състояние на 840 000 души. Те откриват, че депресията е свързана с предразположението на хората да спят в определени часове на деня.
Връзката между времето за сън и настроението
„От известно време насам знаем, че съществува връзка между времето за сън и настроението, но въпросът, който често чуваме от практикуващите лекари, е: колко по-рано трябва да караме хората да си лягат, за да видим подобрение? Открихме, че дори изместване от един час по-рано може да намали значително риска от депресия“, казва старши авторът на проучването Селин Ветър, професор по интегративна психология в университета на Болдър, Колорадо.
С други думи – достатъчно е просто да си лягаме час по-рано и да ставаме по-рано, за да сведем риска с 23 процента. Нещо повече - навикът да се ляга преди 23 часа е особено полезен, тъй като е свързан с понижение с 40 процента на риска от депресивни състояния.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари